Quantcast
Channel: Debrecen hírei, debreceni hírek » Frankfurt
Viewing all articles
Browse latest Browse all 11

Nyolcezer év a főtéren –óramustra Debrecenben

$
0
0

 

kozteriorak


A legősibb konstrukciók egyike a napóra; a cívisvárosban ilyet találhatunk a Hunyadi és a Végh Dezső utcákban, valamint a Látóképi tófürdőben is. Ezek a szerkezetek sohasem tévednek (legfeljebb a számlapjaikat silabizáló személyek), viszont csak derült égbolt alatt használhatók. Óramustránk során felfedeztük azt is, hogy a Domb utca egyik homlokzatán is van egy különleges darab. Erről a „kronométerről” aztán bebizonyosodott, hogy csupán egy vidám épületdekoráció.

A köztéri órák a forgalmas helyeken segítik a tájékozódást és az ügyintézést. Szükség is van rájuk, hiába éljük az infokommunikáció korát. A Nagyállomáson értelemszerűen sok (és többféle) konstrukció informálja az utasokat, épületen kívül és belül is. Nagyon szép remekművek tiktakolnak a templomtornyokban is, ugyanakkor a legmodernebb megoldások is megtalálhatók a közterületeinken.

A Piac utcai – harangjátékos – óra az aktuális hőmérsékletet és dátumot is kivetíti (ál-digitális módszerrel). Ha minden jól megy, akkor a berendezés 9999. december 31-én 23 óra 59 perckor fejezi be a küldetése első szakaszát… – vajon mivé lesz a világ az addig hátra lévő 7988 év (azaz csaknem 64,5 millió óra) alatt? A Bajcsy-sarkon igazi digitális óraművet is találunk, mely folyadékkristályos módszerrel jeleníti meg az információit.

A régebbi toronyórák közül kevésbé ismert, hogy például az Egyetemi templom óráit mintegy 20 éve építették vissza, miután az akkori Kossuth-egyetem „óra-pártja” ennek megvalósítását tűzte zászlajára az egyetemi napok idején. Érdekességként megér egy tanulmányozást a Kölcsey-főiskola bádogborítású óratornya is, főként, ha összehasonlítjuk a mai megjelenését a régi fotókon látható külsejével (mint amilyen kép például a Hangya-üzlet kirakatát díszíti, nagyméretben). A különbség óriási – nem a mostani arca javára.

Galéria megnyitása (16 kép )

Az órákkal szemben továbbra is a pontosság az elsődleges elvárás. Jó tudni, hogy immár nem a greenwich-i középidő (GMT) használatos, hanem az úgynevezett koordinált világidő (Universal Time Coordinate, UTC), amelyhez a föld többi időzónáját viszonyítják. Az UTC egy nagy pontosságú atomóra-időből származik, és a nemzetközi atomidő (International Atomic Time, TAI) alapján folyik. Fontos tényező az egyezményes világidő is (Universal Time, UT), mely a Föld forgásához kapcsolódik.

A korszerű időmérő eszközök rádiószinkronizált elven működnek: a Frankfurt melletti atomórától kapják a vezérlést (ilyenek Debrecenben is működnek). Az efféle órák mindig a pontos időt mutatják, ugyanis az általuk fogadott jel folyamatosan frissül. Nincs szükség be- és átállításra. Ez persze csak elvileg igaz, sőt sajnos a gyakorlatban is. A cívisvárosban is gyakran szembesülhetünk azzal, hogy még egy adott templomon belül se ugyanazt az időt mutatják az órák. A masinák ugyanis öregek, vagy éppen beáztak stb., s nincs mindig pénz a sok szervizelésükre.

Pál Csaba sajtóreferens a fenti témák kapcsán arról tájékoztatta a Dehirt, hogy a város közterületein, valamint a templomtornyokban az önkormányzat hat óraszerkezetet üzemeltet: a Nagytemplom, a Szent Anna Székesegyház, a Kistemplom, a Verestemplom, az Árpád téri templom időmérőit és a Piac utcai, harangos óraszerkezetet. Ezek működését rendszeresen ellenőrzik a hivatal szakemberei.

Egyes épületek felújítása során (például a Nagytemplom esetén) gyakori a szerkezetek leállására visszavezethető időeltolódás. „A pontos idő beállítását nagymértékben megnehezíti az adott épületben zajló, akár több hónapig is tartó felújítás, korszerűsítés. Arra sajnos nincs lehetőségünk, hogy a néha napi gyakorisággal előforduló áramszünetek miatt állíttassuk a templomtornyokban üzemeltetett óraszerkezeteket” – fogalmazott az illetékes.

A legközelebbi, nagy próbatétel október 30-án, vasárnap lesz: 3 órakor vissza kell állítani az időmérő szerkezetek mutatóit 2 órára, mivel beköszönt a téli időszámítás. A rádióvezérelt órák ilyenkor automatikusan visszaforognak, illetve -ugranak egy órányit (több-kevesebb sikerrel). A szerkezetek egy része automatikusan átáll (például a digitális üzemmódú Nagytemplom-órák), de néhány helyszínen manuálisan kell elvégezni a műveletet.

A buliból hazafelé tartók a Piac-Kossuth-sarki, rádióvezérelt darabon is láthatnak példát a vidám és tanulságos attrakcióra. A „hátraszaltó” ugyanakkor megnyugtató is, hiszen egy órával többet aludhatunk!

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 11